Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o zuby

Přestože je pravidelná péče o zuby nedílnou součástí péče o psy a kočky, stále není mezi majiteli běžně rozšířená. Se zubní hygienou se doporučuje začít hned jakmile mléčný chrup štěňat a koťat nahradí chrup trvalý. Zejména u malých plemen psů se může stát, že jeden, nebo více mléčných zubů nevypadnou. Tyto přebytečné zuby pak nejen brání správnému růstu zubů trvalých, ale znesnadňují i otěr zubů, čímž způsobí usazování -> zubního plaku.

Zubní plak je měkký žlutobílý povlak usazující se na plochách zubů se sníženou samoočišťovací schopností chrupu, tudíž tam, kde nedochází k mechanickému tření.
Skládá se z jednotlivých mikrobiálních kultur a jejich produktů (polysacharidů).
Množství zubního plaku závisí na složení slin a druhu přijímané potravy.
Zubní plak je hlavní příčinou vzniku zubních kazů a parodontitidy. Bakterie zubního plaku produkují organické kyseliny, které odvápňují zubní sklovinu a ta se pak stává křehkou. U psů a koček je ale sklovina tak kvalitní, že jejich zuby mnohem více ohrožuje -> zubní kámen.

kamen.jpg

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku. Pokud není zubní plak z povrchu zubu odstraněn, začnou se do něj ukládat minerální látky z pitné vody a z potravy. Sílící zubní kámen začne utlačovat a odchlipovat dáseň od krčku zubu. Odhalený zubní krček je jednak bolestivý, ale také je vstupní branou infekce. -> Parodontitis, Gingivitis
 
Gingivitis - zánět dásně
Parodontitis - zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu a kostního lůžka.
 
Za normálních okolností by takto postižený zub vypadl, pokud je ale obalen silnou vrstvou zubního kamene, může zůstat v čelisti. Přestože tento stav je doprovázen silným zápachem z ústní dutiny, stává se, že nepozorný majitel tento stav ignoruje.
 
Zánět se pak může rozšířit i do kosti a narušit strukturu čelisti. V nejhorších případech může dojít až ke zlomení čelisti. Kromě ztráty zubů a poškození čelisti mohou celou situaci komplikovat -> další zdravotní obtíže.

zubni-kamen-york.jpg

 
Zkažené zuby a záněty v okolních tkáních jsou velmi bolestivé. U koček, výjimečně i u psů můžeme pozorovat zvýšené slinění.
S bolestivostí je spojené odmítání potravy, což může vést k metabolickým poruchám.
Přemnožená patogenní mikroflora je také zvířetem neustále vdechována a polykána. Kromě lokálního šíření zánětu je tedy jen otázkou času, kdy infekce napadne také zažívací trakt, dýchací aparát, srdce, ledviny.
Fatální následky pak může mít jakékoliv poškození tkáně s krvácením. Když se tyto bakterie nebo jejich metabolity dostanou do krevního řečiště, nastane stav bakterémie/sepse, jež pacienta ohrožuje na životě.
 
Míru tvorby zubního plaku a kamene ovlivňuje složení slin a druh přijímané potravy a vody.
Potrava bohatá na cukry podporuje tvorbu plaku.
Také prokazatelně častěji trpí obtížemi se zuby psi malých a miniaturních plemen.
Jediná možnost udržení zdravé ústní dutiny je -> pravidelné čištění zubů.
 
 
Zuby doporučujeme čistit každý den. Je dobré s nácvikem čištění zubů začít už u štěňat/koťat. Ani u dospělých psů/koček ale nikdy není pozdě s čištěním zubů začít

img_5283.jpg

S nácvikem nespěcháme, začneme po malých částech, nesnažíme se hned ze začátku vyčistit všechny zuby najednou. Zuby čistíme opatrným, ale dostatečně silným stíráním zubů prstem obaleným gázou. Gáza je měkká, ale má dost hrubý povrch na to, aby plak zachytila. Při zvládnutí techniky je vhodné čištění doplnit o -> enzymatické zubní pasty pro psy a kočky.
 
Enzymatické zubní pasty pro psy a kočky jsou obvykle ochuceny drůbeží, nebo rybí příchutí. Zubní pastou se zuby nemusí čistit, stačí ji na zuby a dásně nanést po čištění. Pastu nevyplachujeme. Zubní pasty pro psy a kočky působí enzymaticky, jsou bez pěnivých přísad, jsou bezpečné a při polknutí nedráždí trávicí trakt.
Při velkém nánosu zubního kamene je samotné čištění neodstačující a je nutno tento kámen odstranit -> mechanicky speciálnímí dentálními nástroji nebo ultrazvukem.
 
Čištění zubů ultrazvukem je založeno na jednoduchém principu oddělení dvou složek o rozdílné hustotě. Ultrazvuk vytváří vysokofrekvenční kmitání (vibrace) které spolehlivě "odlepí" zubní kámen od povrchu zubní skloviny, aniž by ji poškodil. Ošetření probíhá v celkové anestezi. Zároveň lékař provede revizi celé ústní dutiny a extrakci poškozených zubů. Vzhledem k vysoké bakteriální kontaminaci takovému ošetření obvykle předchází antibiotická profylaxe, která dle potřeby pokračuje i po ošetření. 
Jako u všech zákroků v anestezi je potřeba také před čištěním zubů ultrazvukem stabilizovat zdravotní stav.
 
Zuby před a po očištění ultrazvukem:

zby-pred-cisteniiim.jpg

zuby-po-cisteniii.jpg

 
Po tomto ošetření opět pokračujeme v pravidleném mechanickém čištění. Už třetí den po kompletním vyčištění se začínají objevovat nové nánosy plaku. Pravidelné čištění tak výrazně oddaluje nutnost čistit zuby ultrazvukem.
Další výhodou je, že při denní péči o chrup svého psa/kočky máte vždy přehled o stavu, poškození či onemocnění odhalíte včas a tím výrazně zkrátíte dobu léčby i rozsah následků

uvodni.jpg

 
Na trhu je dnes celá řada výrobků a potravinových doplňků, které péči o chrup usnadňují, včetně speciálních krmiv. Žádná alternativa ale nezajistí hygienu ústní dutiny a nikdy pravidelné čištění zcela nenahradí.
 
Plaque off - je přírodní produkt ve formě sypkého prášku. Obsahuje mořské řasy, vitaminy, minerály apod. Neobsahuje barviva, konzervanty, lepek ani cukr. Působí systematicky, přes zažívací trakt se vstřebává do krve a ovlivňuje složení slin a rovnoměrně působí v celé ústní dutině. Ovlivňuje schopnost zachycování plaku a změkčuje již vytvořený zubní kámen. V provedení Animal pro psy i kočky a Cat pro kočky.
 

iumg_5317.jpg

 

002002-000.jpg

 144506orozyme-20canine-20enzymatische-20kauwstrips-20medium.jpg
 
Jejich složení a účinnost závisí na kvalitě zvoleného výrobku. Od plátků z čistého kolagenu obohaceného o účinné enzymy až po tyčinky z rýže, které mají udržovat zdravé zuby díky speciální struktuře. Mohou obsahovat i výtažky z máty či hřebíčku.
Na podobném principu fungují i -> speciální krmiva.
 
Rozlišujeme, zda se jedná o veterinární diety, nebo dentální (orální) řady standardních krmiv. Jejich účinnost se opět odvíjí od kvality zvolené řady. Od ostatních krmiv (diet) se liší obvykle velikostí granulí (byvají větší), speciálním tvarem a strukturou slibující rozpad granule až ve chvíli, kdy obalí celý zub a tím jej mechanicky očistí. Látky do těchto typů granulí přidané pro zefektivnění účinku vždy najdete ve složení.
 
Pro kočky:
HILL´S t/d granule 700 g,2kg
ROYAL CANIN DENTAL granule
 1,5kg,3kg
Pro psy:
HILL´S t/d DENTAL HEALTH granule 700 g,3kg,10kg
 
Pokud se přes veškerou péči objeví zánět, vždy by měl tento stav řešit veterinární lékař. Kromě celkové antibiotické léčby a provedení zákroků nutných k ozdravení ústní dutiny může být léčba podpořená i lokálními antiseptiky jako například ->stomodine gel, jež je na rozdíl od humánních přípravků bezpečný pro psy i kočky.
 
 
Zápach z ústní dutiny Vašeho psa/kočky není normální, nesouvisí se stářím zvířete a vždy vypovídá o závažnějším onemocnění. 

zaverecna.jpg

©Petra Bartoňková