Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parazitózy

17. 4. 2014

K základní péči o psa a kočku patří také prevence proti napadení vnitřními a vnějšími parazity, případně léčení parazitóz.

Ektoparazitózy:
Vnější parazité se obvykle živí krví hostitele. Kromě poškození kůže v místě vpichu (přisátí) a možné alergické reakce mohou hostitele poškodit také přenostem endoparazitů a infekčních onemocnění.

Blechy
Blechy jsou úporní parazité, kteří se rychle množí a obtížně likvidují. Na zvířeti blechy pouze sají krev a více než z 80% žije mimo zvíře v kobercích, čalounění, škvírách mezi parketami apod. Vývojový cyklus blechy může trvat až dva roky. Každá blecha denně může naklást až 50 vajíček a je schopná klást po dobu dvou týdnů. To znamená, že od jedné blechy může být v domácnosti až 700 vajíček. Jako prevence stačí ošetření zvířete proti dospělým jedincům, při zamoření je však nezbytné ošetřit zvíře přípravkem likvidujícím i ostatní vývojová stádia a také všechny povrchy a prostory domácnosti. Proti blechám je potřeba chránit i zvířata, která nechodí ven. Vajíčko blechy totiž můžete do domácnosti přinést i z MHD, z rohoží na podrážkách bot apod. Proti blechám je potřeba chránit se celoročně.

 

Přípravky proti blechám:

Kiltix obojek Bayer - 35cm,48cm,70cm,Vyhrazený veterinární přípravek

Scalibor obojek Intervet 48cm, 65cm¨, Vyhrazený veterinární přípravek

Bolfo obojek Bayer-38cm, 70cm, Vyhrazený veterinární přípravek

Foresto obojek Bayer - 38cm, 70cm, Vyhrazený veterinární přípravek

Frontline Triact spot-on,  Merial, Vyhrazený veterinární přípravek

Exspot spot-on MSD Animal Health, Vyhrazený veterinární přípravek

Frontline Combo spot-on 0,67 ml , 1,34ml, 2,68 ml, 4,2 ml  Merial,Vyhrazený veterinární přípravek

Advantix spot-on 0,64 ml, 1 ml, 2,5 ml, 4 ml  Bayer,

Stronghold spot-on, Pfizer, Pouze na recept

Vectra 3D sol. ad. us. vet. spot-on CEVA Pouze na recept

Extodex sol 50 ml Intervet, Pouze na recept

Frontline spray 100 ml, 250 ml Merial,Vyhrazený veterinární přípravek

Arpalit Neo spray 150 ml Aveflor,Vyhrazený veterinární přípravek

Arpalit Neo šampon 250 ml Aveflor,Vyhrazený veterinární přípravek

Diffusil spray 150 ml, Vyhrazený veterinární přípravek

 

Pro kočky:

Broadline spot-on, MSD Animal health Pouze na recept

Bolfo obojek Bayer-38cm,Vyhrazený veterinární přípravek

Foresto obojek Bayer - 38cm, Vyhrazený veterinární přípravek

Frontline Combo Cats spot-on 0,5 ml  Merial, Vyhrazený veterinární přípravek

Flevox 50 mg, 

Stronghold spot-on, Pfizer Pouze na recept

Vectra Feline sol. ad. us. vet. spot-on CEVA Pouze na recept

Frontline spray 100 ml, 250 ml Merial, Vyhrazený veterinární přípravek

Arpalit Neo šampon 250 ml Aveflor, Vyhrazený veterinární přípravek

Zdroj: By Alan R Walker (Own work), via Wikimedia Commons

Klíšťata
Klíště obecné je roztoč patřící do čeledi klíšťatovití. Živí se sáním krve na savcích, plazech nebo ptácích Klíšťata jsou nebezpečná nejen pro psy a kočky, ale také pro člověka. Vývoj klíštěte od vajíčka k dospělosti je rozdělen na několik vývojových stádií. Mezi jednotlivými stádii se vždy přisaje na kůži hostitele a saje krev. Po nasátí samo odpadne a může zůstat v domácnosti, kde se následně může přisát i na člověka. Kromě nejznámější klíšťové encefalitidy a Lymské boreliózy mohou klíšťata přenášet také další vážné infekční choroby jako např. babéziózu, bartonelózu nebo tularémii. Psy je možné proti Lymské borelióze vakcinovat.

 

Přípravky proti klíšťatům:

Kiltix obojek Bayer - 35cm,48cm,70cm, Vyhrazený veterinární přípravek

Scalibor obojek Intervet 48cm, 65cmVyhrazený veterinární přípravek

Bolfo obojek Bayer-38cm, 70cmVyhrazený veterinární přípravek

Foresto obojek Bayer - 38cm, 70cmVyhrazený veterinární přípravek

Frontline Triact spot-on,  MerialVyhrazený veterinární přípravek

Exspot spot-on MSD Animal HealthVyhrazený veterinární přípravek

Frontline Combo spot-on 0,67 ml , 1,34ml, 2,68 ml, 4,2 ml  MerialVyhrazený veterinární přípravek

Advantix spot-on 0,64 ml, 1 ml, 2,5 ml, 4 ml  Bayer

Vectra 3D sol. ad. us. vet. spot-on CEVA, Pouze na recept

Extodex sol 50 ml Intervet, Pouze na recept

Frontline spray 100 ml, 250 ml MerialVyhrazený veterinární přípravek

Arpalit Neo spray 150 ml AveflorVyhrazený veterinární přípravek

Arpalit Neo šampon 250 ml AveflorVyhrazený veterinární přípravek

Diffusil spray 150 mlVyhrazený veterinární přípravek

 

Pro kočky:

Broadline spot-on, MSD Animal health Pouze na recept

Bolfo obojek Bayer-38cmVyhrazený veterinární přípravek

Foresto obojek Bayer - 38cmVyhrazený veterinární přípravek

Frontline Combo Cats spot-on 0,5 ml  MerialVyhrazený veterinární přípravek

Flevox 50 mg

Frontline spray 100 ml, 250 ml MerialVyhrazený veterinární přípravek

Arpalit Neo šampon 250 ml AveflorVyhrazený veterinární přípravek

File:Ixodes Ricinus.JPG
Zdroj: By Jørn Gabrielsen (Own work), via Wikimedia Commons

Demodex canis
Demodex patří mezi roztoče a žije v chlupových folikulech hostitele. Přestože je tento mikroskopický roztoč parazitem, za normálních okolností nevyvolává žádné obtíže. V určitých případech však může vyvolat demodikózu, zvanou též červená prašivina, red mange. Toto onemocnění propukne ve chvíli, kdy je oslabená imunita jedince a to buď u geneticky podmíněných defektů imunity s poškozením T-lymfocytů, nebo v důsledku závažného chronického onemocnění. Projevy se zhoršují se zvýšenou mírou stresu a hormonálními změnami, podávaním imunosupresiv (glukokortikoidů). Samotné onemocnění je způsobeno přemnoženými roztoči, které vyvolají zánět chlupového folikulu. Kůže v postižené oblasti je zarudlá, edematózní, často i zesílená, hyperpigmentovaná a bez srsti. Komplikací léčby je sekundární bakteriální infekce, která vyvolává úpornou svědivost.
Demodikóza není přenosná na člověka ani na jiného psa. Přenáší se pouze z matky na štěně a to kontaktem při kojení. Proto se u malých štěňat projevuje lokalizovaná forma primárně na hlavě, v obličejové části, na hrudníku a na předních nohách jako drobná lysá ložiska. Velice často tyto problémy do dospělosti odezní, mohou však přejít v generalizovanou formu popsanou výše a postihující mnohem větší procento povrchu těla. Diagnostika se provádí opakovaným mikroskopickým vyšetřením hlubokého kožního seškrabu. Terapie spočívá v léčbě sekundární infekce a dlouhodobým podáváním antiparazitik s askaricidním účinkem. Terapie je vždy vedena pouze veterinárním lékařem. Dřivější spekulace o nevyléčitelnosti demodikózy spočívají spíše v nedůsledné či laické péči o takto postiženého pacienta.

 

Milbemax tablety Novartis, Pouze na recept

Ectodex amp. Intervet,  Pouze na recept

800px-demodectic_mange_2.jpg

demodex_mite_1.jpg

CC: By Julie Knicely CC: By Joel Mills - Own work

Ušní svrab
Ušní svrab způsobuje roztoč Otodectes cynotis. Napadá všechny šelmy, nejčastěji se s ním však setkáme u mladých, zanedbaných a u divoce žijících koček. Udává se, že ušní svrab je příčinou až 70 % všech zánětů zvukovodu u koček, oproti tomu u psů bývá ušní svrab příčinou zánětu zvukovodu jen asi v 5 % případů. Nežije v kůži, ale na jejím povrchu a živí se kožním detritem. Způsobuje ve zvukovodu strupy a intenzivní tvorbu ušního mazu který získává podobu kávové sedliny. Úporné svědění, které provází infekci otodektovým svrabem zřejmě ani tak nezpůsobují samotní parazité, jako spíše alergická reakce na jejich přítomnost. Velmi často se k infestaci těmito roztoči přidružuje sekundární bakteriální a kvasinková infekce.
Léčba spočívá v podání ektoparazitik s obsahem selamectinu a šetrným čištěním zvukovodu. V závažných případech s rozšířenou infekcí je nutné i podávání antibiotik. Samozřejmostí je souběžné ošetření ektoparazitiky všech zvířat v domácnosti, prtože je ušní svrab je nakažlivý a klinické příznaky se nemusí projevit ve stejnou dobu. Podávání ektoparazitik je nutné opakovat i přesto, že projevy infestace velmi rychle odezní.
V každém případě je při projevech svědění, zápachu, výtoku ze zvukovodu vždy nutné navštívit veterináře. Je potřeba zjistit, zda nedošlo k poškození ušního bubínku a dle původce určit vhodný léčebný postup.

Stronghold spot-on, Pfizer, Pouze na recept

800px-ear_mite_1.jpg

Autor: Joel Mills – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=935069

Sametka podzimní
Sametky jsou roztoči, jejichž larvy žijí paraziticky a napadají všechny teplokrevné živočichy. Ostatní vývojová stádia nejsou nebezpečná, ale larvy, aktivní převážně od července do září, jsou schopné se přichytit na kůži hostitele a tam parazitovat. U člověka je to nejčastěji v tříslech, podbřišku, ale i na předloktích a pod koleny. U zvířat pak nejčastěji v meziprstí, v uších, okolo očí a anu. Larvy zcela bezbolestně svými kusadly propíchnou kůži hostitele a do rány vypustí sliny se silným lytickým účinkem. Neživí se tedy krví, ale tekutinou z rozložených kožních buněk. Tento proces trvá zhruba dva až tři dny a po odpadnutí larvy zůstává v místě vpichu velmi silně svědící puchýřek. Nejhorší příznaky trvají asi čtrnáct dní, po zmizení puchýřků zůstávají na kůži ještě červenofialové skvrny. Onemocnění způsobené sametkami se nazývá trombikulóza. Na sametky neúčinkuje žádný z běžně dostupných přípravků a to jak antiparazitárních, tak sanačních. Částečně mohou pomoci přípravky s askaricidním účinkem, většinou je však nutné sametky mechanicky odstranit a vzhledem k úpornému svědění je vhodné léčbu případně doplnit antihistaminiky. Jedinou prevencí je vyhýbání se zamořeným prostorám po dobu nejvyšší aktivity larev.

Na sametky neúčinkuje žádný z běžně dostupných přípravků.

1024px-red_velvet_mite_-_trombidiidae.jpg

Autor: Thomas Shahan – Red Velvet Mite - Trombidiidae (Allothrombium?)Uploaded by Kaldari, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8696269

Proti vnějším parazitům domácí mazlíčky účinně chráníme antiparazitiky ve formě spot-onů, nebo obojků s obsahem účinné látky. Délka účinnosti je závislá na typu zvoleného přípravku.
Při aplikaci spot-onu se účinná látka nakapaná na kůži rozpustí v povrchové tukové vrstvě. Obvykle působí 4 týdny a časté namáčení účinnost snižuje.
Obojky obvykle uvolňují účinnou látku až při kontaktu s kůží. Účinnost se pohybuje mezi čtyřmi až osmi měsíci. Moderní obojky jsou vodě odolné a psi s nimi mohou i plavat. Na koupání se obojek sundává a po vyšamponování a opětovném nasazení je pes či kočka úplně pokryta účinnou látkou během 12 - 48 hodin.


Endoparazitózy:
 

Škrkavky 

Toxocara canis, Toxocara cati, Toxascaris leonina, Toxocara vitulorum, obecně škrkavky patří mezi nematoda (oblé červy) a představují nejběžnějšího endoparazita psů a koček. Vnitřní parazité žijí ve střevě definitivního hostitele a živí se natrávenou potravou, kterou jsou schopní přijímat celým povrchem těla. Hostitelům tímto odjímají živiny přijaté v potravě. U mezihostitelů v larválním stádiu (larva migrans) provrtávají stěnu střevní, odkud se dostanou do krevního řečiště. Krevním řečištěm putují po těle, až se dostanou k plicím, kde opět provrtají stěnu plic. Přítomnost larev v plicích vyvolá dráždivý kašel, larvy jsou vykašlány a následně spolknuty. Takto dokončí svůj vývoj a když se trávícím traktem dostanou až do střeva, kde začnou klást vajíčka, která odchází s trusem a infikují prostředí. U dospělých a starších zvířat obvykle nevyvolávají závažné klinické příznaky, zatímco u mláďat mohou způsobit onemocnění končící smrtí. Také vzhledem k přenosu z matky na štěňata (koťata) se dodržuje standardní odčervovací schéma. Pravidelným odčervením koťat, štěňat a dospělých jedinců se také snižuje kontaminace prostředí vajíčky.

Banminth pasta 2g Pfizer

Flubenol KH 7,5ml pasta Janssen, Pouze na recept

Vitaminthe pasta 10ml Virbac, Pouze na recept

Drontal tablety Bayer

Drontal Plus tablety Bayer

Drontal Plus 35kg tablety Bayer

Caniquantel Plus Heinz tablety, Pouze na recept

Banminth Plus 300mg,1200mg tablety Pfizer

Cestal Cat tablety Ceva

Cestal plus tablety Ceva

Milbemax tablety Novartis, Pouze na recept

Profender spot – on Bayer, Pouze na recept

Stronghold spot-on Pfizer, Pouze na recept

800px-t._canis_adult_worms_wiki.jpg

Autor: Flukeman – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3537559

Tasemnice
Pro tasemnice je typický vývoj přes mezihostitele. U tasemnic, kde jsou hostiteli psi a jiné šelmy je mezihostitelem blecha. K nakažení psů dochází pozřením blechy infikované larvami Dipylidium caninum. Tělo tasemnice se skládá z hlavičky, která je přichycená ve střevní stěně, krčku a jednotlivých článků. Tasemnice je hermafrodit (má samčí i samičí pohlavní orgány) a každý článek je brán za samostatnou rozmnožovací jednotku. Pokaždé, když koncový článek dozraje, uvolní se a odchází ze střeva spolu se stolicí. Tyto jednotlivé články obsahují oplodněná vajíčka, jsou schopné samostatného pohybu a jsou viditelná pouhým okem. Své hostitele poškozuje mechanickým drážděním střeva a dlouhodobým odebíráním živin z natrávené potravy ve střevě, které přijímají celým povrchem těla. To může vést až k avitaminóze, podvýživě a minerální dysbalanci. Tasemnice patří mezi Cestoda, neboli ploché červy. K tomuto faktu je nutné přihlédnout při výběru antiparazitik a při pravidelném odčervení volit nejlépe ta kombinovaná.

Flubenol KH 7,5ml pasta JanssenPouze na recept

Profender spot – on BayerPouze na recept

Milbemax tablety NovartisPouze na recept

Cestal plus tablety Ceva:

Drontal tablety Bayer: 

Drontal Plus tablety Bayer:

Drontal Plus 35kg tablety Bayer:

Broadline spot-on MevetPouze na recept

Caniquantel Plus Heinz tabletyPouze na recept

Banminth Plus 300mg,1200mg tablety Pfizer:

Vitaminthe pasta 10ml VirbacPouze na recept

dipyl_can_worm1.jpg

Autor: CDC's Division of Parasitic Diseases (DPD) – http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/Dipylidium.htm, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2939170

Odčervovací schéma:
2., 4., 6. a 8. týden po narození
Od osmého týdne do 6 měsíců jednou měsíčně
Od šestého měsíce pravidelně co čtvrt roku

K odčervení psů a koček se používá celá řada anthelmintik s různou účinností, většinou ve formě tablet, pasty, spot-on přípravků.

Přehled antiparazitik naleznete ZDE.

 

Zdroj: http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/Toxocariasis.htm

 

©Petra Bartoňková