MOČOVÉ KAMENY
Při každém zánětu močových cest a především močového měchýře dochází k většímu nebo menšímu usazování buněk vnitřní výstelky močových cest v močovém měchýři. Při nedostatečném příjmu tekutin, tzn. nedostatečné frekvenci močení, a při změně pH moči mimo fyziologické rozmezí dochází k tvorbě močových krystalů.
Močové krystaly zjišťujeme laboratorním vyšetřením močového sedimentu, nejsou totiž viditelné prostým okem. Pokud není zánět močových cest diagnostikován včas, respektive pokud není doléčen, vytvářejí se z krystalů močové kameny různých typů.
Psi mají v penisu kost, která zužuje močovou rouru v penilní oblasti a omezuje její pružnost. Proto mají pejskové daleko častěji potíže s močovými krystaly a kameny než feny.
Potíže jsou ze začátku nenápadné, majitel může pozorovat ukapávání moči s kapkami krve, častější močení a bolestivost při močení. Příznaky se různí podle typu kamenu. Některé typy kamenů, např. struvity, dráždí velmi málo, jsou totiž na povrchu hladké a proto mohou dorůst do podstatně větší velikosti. Jiné jsou na povrchu hrubé až ostré, proto dráždí daleko víc a příznaky jsou dříve patrné.
Při podezření na možnost výskytu močových kamenů provádíme vyšetření močového sedimentu, rentgen močových cest a vyšetření ultrazvukem.
Krystaly a drobné kameny vyplachujeme a rozpouštíme v močových cestách, zatímco velké musíme odstranit operativně přímo z močového měchýře.
Stejně důležité, jako vlastní operativní odstranění močových kamenů, je doléčení zánětu močových cest a prevence vzniku nových krystalů. Ta u pejsků spočívá především ve striktní dietě. Jsou dostupné komerční diety na prevenci vzniku a rozpouštění všech typů močových krystalů, jak granule, tak i konzervy. Aby diety účinkovaly, nelze k nim nabízet jakoukoli jinou stravu. Stejně důležitý je dostatečný příjem tekutin a následné laboratorní kontroly moči.
DRUHY MOČOVÝCH KAMENŮ A VHODNÉ DIETY
STRUVIT
Struvity jsou chemickým složením magnesium ammonium fosfat (NH4MgPO4·6H2O) někdy obsahující různé množství fosforečnanu vápenatého nebo uhličitanu vápenatého. Struvit je nejčastějším typem močového kamene u psů. Primární příčinou jeho vzniku je chronická infekce močového traktu bakteriemi produkujícími amoniak (stafylokoky, proteus, pseumonády, klebsiella, mykoplasmata). Doba rozpoštění urolitů je obvykle cca 3 měsíce.
w/d - prevence u obézních pacientů
