Jdi na obsah Jdi na menu
 


MOČOVÉ KAMENY

Při každém zánětu močových cest a především močového měchýře dochází k většímu nebo menšímu usazování buněk vnitřní výstelky močových cest v močovém měchýři. Při nedostatečném příjmu tekutin, tzn. nedostatečné frekvenci močení, a při změně pH moči mimo fyziologické rozmezí dochází k tvorbě močových krystalů.

mikro-.jpg

Močové krystaly zjišťujeme laboratorním vyšetřením močového sedimentu, nejsou totiž viditelné prostým okem. Pokud není zánět močových cest diagnostikován včas, respektive pokud není doléčen, vytvářejí se z krystalů močové kameny různých typů.

Psi mají v penisu kost, která zužuje močovou rouru v penilní oblasti a omezuje její pružnost. Proto mají pejskové  daleko častěji potíže s močovými krystaly a kameny než feny.

Potíže jsou ze začátku nenápadné, majitel může pozorovat ukapávání moči s kapkami krve, častější močení a bolestivost při močení. Příznaky se různí podle typu kamenu. Některé typy kamenů, např. struvity, dráždí velmi málo, jsou totiž na povrchu hladké a proto mohou dorůst do podstatně větší velikosti. Jiné jsou na povrchu hrubé až ostré, proto dráždí daleko víc a příznaky jsou dříve patrné.

Při podezření na možnost výskytu močových kamenů provádíme vyšetření močového sedimentu, rentgen močových cest a vyšetření ultrazvukem.

str.jpg

Krystaly a drobné kameny vyplachujeme a rozpouštíme v močových cestách, zatímco velké musíme odstranit operativně přímo z močového měchýře.

kameny.jpg

Stejně důležité, jako vlastní operativní odstranění močových kamenů, je doléčení zánětu močových cest a prevence vzniku nových krystalů. Ta u pejsků spočívá především ve striktní dietě. Jsou dostupné komerční diety na prevenci vzniku a rozpouštění všech typů močových krystalů, jak granule, tak i konzervy. Aby diety účinkovaly, nelze k nim nabízet jakoukoli jinou stravu. Stejně důležitý je dostatečný příjem tekutin a následné laboratorní kontroly moči.

DRUHY MOČOVÝCH KAMENŮ A VHODNÉ DIETY

STRUVIT

struvit.jpg

Struvity jsou chemickým složením magnesium ammonium fosfat (NH4MgPO4·6H2O) někdy obsahující různé množství fosforečnanu vápenatého nebo uhličitanu vápenatého. Struvit je nejčastějším typem močového kamene u psů. Primární příčinou jeho vzniku je chronická infekce močového traktu bakteriemi produkujícími amoniak (stafylokoky, proteus, pseumonády, klebsiella, mykoplasmata). Doba rozpoštění urolitů je obvykle cca 3 měsíce. 

 

Klinické diety 
 
Hill's s/d - rozpouštění
         c/d - prevence

         w/d - prevence u obézních pacientů

 
Purina UR psi - rozpouštění, prevence

Krystal Struvitu z močové trubice kočky

            UR st/ox kočky - rozpouštění, prevence 
 
Royal Canin Fe urinary S/O / Ca - rozpouštění, prevence
 
 - rozpouštění, prevence
 
 - rozpouštění, prevence
 
- prevence u obézních koček
 
Trovet ASD
- rozpouštění, prevence 
 
- rozpouštění
 
- prevence
 
 
OXALÁT
 

oxalat.jpg

Oxaláty jsou chemickým složením calcium oxalt monohydrát calcium oxalat dihydrát případně jejich kombinace. Nejčastěji se vyskytují u obézních a kastrovaných psů. Primární příčinou je zvýšená sekrece vápníku ledvinami (hyperoxalurie), ta bývá nejčastěji způsobena sníženým zpětným vstřebáváním vápníku v ledvinách, dále hyperthyroza, hyperparathyroza a zvýšené množství minerálu ve vodě.
 
 
 
 
 
Klinické diety 
 

oxalat2.jpg

Hill's u/d - prevence
         c/d feline - prevence
 
Purina UR st/ox kočky - prevence 
Purina UR psi - prevence
 
 
Specific CKD/W prevence
              FCD/W prevence
 
Trovet RID - rozpouštění, prevence
 
 
 
 
 
 
URÁT, XANTIN
       
Tyto dva typy urolitů jsou složeny z produktů biodegradace purinů a to kyseliny močové a xantinu. Příčinou vzniku je vysoký příjem purinů v potravě a kyselé  pH moči. Urát je třetím nejčastějším typem močového kamene u psů. 
 
Klinické diety 
 
Hill's u/d - prevence 
         u/d plus allopurinol canine - rozpouštění
         k/d feline - prevence
 
Purina NF feline - prevence
Purina NF canine - prevence
 
 
Cystin - Urát
Specific CDD -
1. volba rozpouštění, prevence
 
- rozpouštění, prevence
 
- rozpouštění, prevence
 
Trovet RID - rozpouštění, prevence
 
 
CYSTIN
 
Dvě molekuly amynokyseliny cysteinu s disulfidovou vazbou tvoří stavební jednotku cystinu. Příčinou vzniku je vysoká koncentrace cystinu v močových cestách, která je způsobena nedostatečnou reabsorbcí této aminokyseliny v ledvinách. U některých plemen má tato porucha dědičný charakter. Cystiny jsou mohou být kombinovány s chemicky odlišnými urolity - uráty, struvity, oxaláty, nebo calcium apatity. 
 
Klinické diety 
 
Hill's u/d - prevence 
         u/d plus tiopronin canine - rozpouštění
         k/d feline - prevence
 
Purina NF feline - prevence
Purina NF canine - prevence
 
 
Specific CKD/W -  prevence
              FKD/W kočky - prevence
 
Trovet RID - rozpouštění, prevence