DIABETES MELLITUS
Diabetes mellitus je onemocnění pankreatu, konkrétně beta - buněk Langerhansových ostrůvků, které jsou zodpovědné za sekreci hormonu inzulinu. Inzulin je hormon, který se účastní řízení mezabolismu cukrů, jeho antagonistou je glukagon. Při nedostatečné tvorbě insulinu selhává přesun glukózy do jedotlivých buněk, ty pak trpí nedostatkem energie. Glukóza se hromadí v krvi a dostává se do moči, kde s sebou "strhává" značné množství vody (a iontů), což má za následek polyurii a žíznivost jako jeden z prvních příznaků diabetu.
Rozlišujeme dva typy diabetu:
1) IDDM (inzulin - dependentní) typ
Vzniká na autoimunitním podkladu a nejčastěji se projevuje již v mládí. Při tomto typu je pacient naprosto závislý na dodávání inzulinu, protože v důsledku postupného zániku beta-buněk je sekrece inzulinu nedostatečná. U psů je tento typ velice vzácný.
Terapie :
![]() |
Omnican® 40 - Jehly pro insulin - U-100 insulin (1 ml / 40 I.U.)
• Jednorázová injekční stříkačka s integrovanou jehlou k podkožní aplikaci inzulinu.
Klinické diety:
Royal Canin Diabetic (feline)
Specific CED endocrinne support
Specific CRD/W – 1 weight reduction
Specific CRD/W – 2 weight kontrol
Trovet WRD weight & diabetic (canine, feline)
VET LIFE DIABETIC (feline)
2) NIDDM (non-inzulin-dependentní) typ
Téměř naprostá většina psů a koček postižených diabetem trpí právě tímto typem (NIDDM). Vzniká spíše u starších, mnohdy obézních pacientů. Je spojen s inzulinovou rezistencí. Inzulinová rezistence je stav, kdy tkáně (zejm. játra, srdeční sval, kosterní svalstvo) nejsou schopny přiměřeně reagovat na insulin. Důsledkem je opět hyperglykémie se stejnými následky, jako při nedostatečné tvorbě insulinu.
Terapie:
Dietní terapie – viz. DM I. +